“8 Mart, kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesidir”

Güncel 6 Mart 2018 18:07
Videoyu Aç “8 Mart, kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesidir”
A
a

Kırşehir Türk Ocağı Başkanı, Süleyman Doğan 8 Mart Kadınlar Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu Doğan konuşmasında şunları söyledi:

“8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gündür. Tam adı “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olan 8 Mart’ın Kadınlar Günü olarak kutlanması aslında trajik bir öyküye dayanmaktadır. 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. İşçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından çıkan yangında da işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verir. Bunun üzerine 8 Mart’ın Kadınlar Günü olarak kutlanması teklif edilir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul eder.
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekânlardan sokaklara taşındı. 1984'ten beri de her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edildi.
Dünyada ve Türkiye’de kadınlar daha iyi şartlarda yaşamak, erkeklerle eşit haklara sahip olmak için mücadele vermektedir. Yapılan araştırmalara göre dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından yapılmaktadır. Ancak günümüzde kadınlar yaptıkları işlerle ya da bulundukları konumlarıyla değil uğradıkları şiddetle gündeme gelmektedir. Kadınların %94’ü eşleri tarafından dövülmekte; % 57,7’si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşmaktadır Aile içi suçların % 90’ını kadına karşı işlenenler oluşturmaktadır. Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur. Son yapılan araştırmalara göre 2017 yılında 409 kadın öldürülmüş, 332 kadına şiddet uygulanmış ve 387 kız çocuğu da istismara uğramıştır. Bu utanç tablosu ne yazık ki her yıl artarak devam etmektedir. Ülkemizde de son yıllarda giderek artan şiddete karşı gerek yasalarla gerek cezalarla önlemler alınmaya çalışılmaktadır.
İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadını, hiçbir nizâm ve sistemin veremediği müstesnâ bir makâmasâhib kılmıştır. Nitekim Cenâb-ı HakkKur’ân-ı Kerîm’inde: "Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır." buyurmuştur.
Bu duygu ve düşüncelerle Kırşehir Türk Ocağı Şubesi olarak önemi bu kadar büyük, değeri tartışılmaz olan kadınlara hak ettiği değer bir gün değil her gün verilmeli ve kadınlar toplumda hak ettiği yere kavuşmalıdır. Dünyadaki ve Türkiye’deki kadınların kadınlar gününü kutlar şiddetin hiç olmadığı günler dilerim.dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri